Lietuviška lėlė aukcione Afrikoj

2017.05.19

Asitežo kongreso Keiptaune metu vyksiančiam aukcione dalyvaus ir lietuviška lėlė Laima.

Kinetinė lėlė Laima (Laimė)

Laima- lietuvių moteriška mitinė būtybė. Likimo lėmėja, likimo deivė. Savo funkcija Laima prilygsta romėnų Parca, Fortuna, graikų Moiros, germanų Nornen. Senovės lietuvių gyvenimo pradžios, gimimo ir likimo deivė, gyvenanti iki šių dienų, nes laimė niekada nesensta.

Ši lėlė pagaminta iš medžio ir Šiaurės aukso- gintaro. Tai seniausias gydomasis akmuo. Jis buvo ne tik nešiojamas, bet iš jo ir buvo gaminamos piliulės, smilkalai. Nuo seno buvo geriamas gintaro vanduo (tereikia į ąsotėlį su vandeniu įdėti gintaro gabaliuką ir palaikyti). Sakoma, kad tokį vandenį geriant- stiprėja šeima. Gintaras – tai išminčius, kuris neperša savęs niekam, tačiau ramiai ir tyliai būna su tais, kurie nuoširdžiai nori mokytis ramybės, koncentracijos, vidinės tylos, aiškumo ir tikrumo.

O ir medis Lietuvoje labai brangus. Nesutilpčiau nei ir į 3000 žodžių jo svarbai Lietuvos gyventojams senovėje ir dabar aprašyti. Medžiai ne tik gyvybės augalai, bet ir visatos stabilumo įsikūnijimas . Pasitelkus senovės lietuvių Gyvybės medžio paveikslą galima atskirti pagrindines Visatos dalis: viršutinę (dangaus karalystė), vidurinę (žemę) ir apatinę (požemį). Taip pat laiko suvokimą: praeitis- dabartis- ateistis. Taip pat elementų aspektą: ugnis – žemė – vanduo. Kiekvienai Gyvybės medžio daliai būdinga savita požymių visuma.

Taigi iš šių dviejų medžiagų pagaminta kinetinė lėlė Laima gali parodyti kam nusišypsos laimė. Reikia visiems sutoti ratu aplink ją ir pasukti jos “pečius” ir laisvai leisti judėti septyniems Laimos “aukštams”. Į ką parodo nors viena lėlės dalis- tam žmogui nusišypsos šiandien laimė!

Ach, vardan teisybės turėčiau paminėti: vieną akmenį iš kaimynų automobilio stovėjimo aikštelės, galąstuvą iš uošvio dirbtuvės, klijus, virbalą ir lininius siūlus. Čia jau viskas!

 

ASSITEJ LT narė, Stalo Teatro kūrėja Saulė Degutytė

www.staloteatras.lt