Švenčiame ASITEŽO veiklos dvidešimtmetį!

2021.02.01

Vasario 1 d. švenčiame savo 20-ties metų jubiliejų. ASITEŽĄ, inicijuojant aktorei Violetai Podolskaitei, 2001 m. įkūrė Valstybinis jaunimo teatras, Vilniaus teatras „LĖLĖ“ ir VšĮ „Trečias skambutis“. Tais pačiais metais tapome visateise Tarptautinės teatrų vaikams ir jaunimui organizacijos ASSITEJ, veikiančios nuo 1965-ųjų ir vienijančios daugiau nei 100 pasaulio šalių, nare. Viena iš prioritetinių ASITEŽO veiklų yra siekis, kad profesionalūs, aukštos meninės kokybės įvairaus žanro spektakliai pasiektų vaikus ir jaunimą nuo 0 iki 18 metų amžiaus. Tuo tikslu sistemingai organizuojame nacionalinius ir tarptautinius teatro vaikams ir jaunimui  festivalius, seminarus ir edukacinius projektus, skirtus jaunajai auditorijai, profesionalams ir pedagogams. Kaip teigia ilgametė asociacijos prezidentė Violeta Podolskaitė, neretai tik ASITEŽO dėka vaikai ir jaunuoliai pirmą kartą susipažįsta su teatro pasauliu ir gauna galimybę dalyvauti teatrinėje veikloje, ugdytis kultūrinius poreikius per sąlytį su teatro menu. Švęsdami savo garbingą sukaktį dvidešimtiesiems savo veiklos metams parengėme įvairialypią programą.

Jubiliejinių metų veiklos programa sudaryta atsižvelgiant į svarbias teatro vaikams ir jaunimui datas. Pirmasis oficialus renginys įvyks vasario 1 d. – ASITEŽO  įregistravimo, kitaip sakant, gimimo dieną. Šią dieną Lietuvos teatro vaikams ir jaunimui kūrėjai, mėgėjai ir žiūrovai bei užsienio kolegos kviečiami jungtis nuotoliniam susitikimui, kurio metu sveikinimo kalbą pasakys ASSITEJ International (Tarptautinės teatro vaikams ir jaunimui asociacijos) prezidentė Yvette Hardie. Taip pat savo prisiminimais apie Lietuvos ASITEŽO kūrimosi pradžią pasidalins Niclas Malmcrona (Švedijos ASSITEJ) ir Peter Manscher (Danijos ASSITEJ), kurie ir paskatino įkurti nacionalinį ASSITEJ centrą Lietuvoje. Asociacijos prezidentė Violeta Podolskaitė apžvelgs 20 ASITEŽO veiklos metų, o Valdybos pirmininkė Birutė Banevičiūtė pristatys jubiliejinį ASITEŽO leidinį ir ASSITEJ International parengtą Manifestą, deklaruojantį vaikų teisę į meną ir dalyvavimą mene ypač krizių laikotarpiu.

Visą vasario mėnesį asociacijos Facebook paskyroje bus transliuojami filmukai, pasakosiantys apie kiekvieną asociacijos narį, kurių šiuo metu yra 30. Kitas renginys numatytas kovo 20 d. – Pasaulinę teatro vaikams ir jaunimui dieną. Į nacionalinę konferenciją „Lietuvos teatras vaikams ir jaunimui: tarp praeities ir ateities“ bus kviečiami teatrologai, teatro kritikai, analizuojantys teatrą vaikams ir jaunimui, taip pat teatro kūrėjai, pedagogai ir žiūrovai. Konferencija vyks nuotoliniu būdu, tad bus prieinama plačiai auditorijai.

Birželio 1 d., Tarptautinė vaikų gynimo diena, bus pažymėta atvirais visuomenei teatro renginiais visuose miestuose ir miesteliuose, kuriuose yra ASITEŽO asociacijos nariai: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Alytuje, Šiauliuose, Kelmėje, Naisiuose ir šalia jų esančiuose regionuose.

Svarbiausias jubiliejinės programos renginys – VI-asis Tarptautinis teatro vaikams ir jaunimui festivalis „Jėga/Cool“ vyks Klaipėdoje ir Klaipėdos regione spalio 4–8 d. Tikimės, kad festivalis galės vykti gyvai, bet esame pasiruošę ir nuotoliniam variantui. Festivalio programoje numatyti ne tik spektakliai įvairaus amžiaus žiūrovams nuo kūdikių iki paauglių, bet ir seminarai teatro profesionalams, mokytojams, kūrybinės ir edukacinės laboratorijos jaunimui. Festivalio metu taip pat planuojamas ir Nordic-Baltic ASSITEJ tinklo susitikimas.

Jubiliejinė metų programa bus užbaigta lapkričio 20 d., minint Vaiko teisių konvencijos dieną, seminaru teatro ir šokio pedagogams bei ikimokyklinio ugdymo įstaigų meninės veiklos organizatoriams „Tiltai tarp scenos meno ir ugdymo“. Jo metu bus analizuojamos galimos glaudesnio bendradarbiavimo strategijos tarp teatro institucijų ir profesionalų, kuriančių vaikams ir jaunimui, bei pedagogų ir švietimo institucijų.

Kalbėdama apie ASITEŽO ateities planus Valdybos pirmininkė Birutė Banevičiūtė teigia: „Trečią savo veiklos dešimtmetį numatome itin aktyvų, plečiant ASITEŽO žinomumą tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje. Inicijuodami ir įgyvendindami edukacinius projektus, į savo veiklą ketiname įtraukti ir pedagogus, bendradarbiauti su savivaldybėmis, kultūros ir švietimo institucijomis bei užsienio partneriais. Savo veikloje tikimės ir valstybės paramos įvairiais lygmenimis – nuo savivaldybių iki ministerijų ir Seimo. Jau ir šiuo metu aktyviai dalyvaujame, teikdami pasiūlymus įvairių kultūrinės edukacijos dokumentų ir sistemų tobulinimui. Visą savo veiklą ir toliau kreipsime, siekdami įgyvendinti UNESCO Vaiko teisų konvencijos 13 ir 31 straipsnius, deklaruojančius vaikų ir jaunimo teisę į meną ir dalyvavimą meninėje veikloje ypač krizių metu“.