2025.06.02
Kovo 23-29 d. Marselyje Prancūzijoje vyko vienas didžiausių kasmetinių ASSITEJ International – Tarptautinės teatro vaikams ir jaunimui asociacijos ASSITEJ renginių ASSITEJ Artistic Gathering (Meninis susirinkimas) kartu su Prancūzijos ASSITEJ nacionalinio centro organizuojamu festivaliu Bright generations (Šviesios kartos). ASSITEJ International yra vienintelė tokio pobūdžio organizacija, vienijanti virš 80 nacionalinių ASSITEJ centrų visame pasaulyje. Šios asociacijos nare yra ir Teatrų vaikams ir jaunimui asociacija ASITEŽAS, veikianti Lietuvoje nuo 2001 metų.
ASSITEJ International 2025 m. mini savo veiklos 60-metį būtent Prancūzijoje, kur ji buvo įkurta 1965 m. Į šiai datai pažymėti skirto ASSITEJ Meninio susirinkimo renginius susirinko virš 800 scenos meno profesionalų iš viso pasaulio. Programa apėmė 19 įvairaus žanro spektaklių įvairaus amžiaus jaunajai publikai nuo 0 iki 18 metų ir virš 50 scenos meno profesionalų tinklaveikos renginių – konferencijų, seminarų, diskusijų. Viename iš jų, kurį organizavo Šiaurės-Baltijos šalių ASSITEJ tinklas (Nordic-Baltic ASSITEJ Network), kuriam priklauso ir ASITEŽAS, aš, kaip ASITEŽO Valdybos pirmininkė, kartu su Valdybos nariu, aktoriumi Raimondu Kleziu pristatėme ASITEŽO veiklas ir Lietuvos scenos meno vaikams ir jaunimui aktualijas tarptautinei ASSITEJ International bendruomenei.
Mano profesiniai ir meniniai interesai vedė mane dalyvauti seminaruose ir diskusijose, susijusiose su šokio jaunajai auditorijai plėtra bei įtraukaus scenos meno, skirto vaikams su negalia, klausimais. Young dance network (Jauno šokio tinklas) organizuotame seminare kartu su choreografais ir šokėjais iš įvairių šalių nagrinėjome šokio jaunajai auditorijai iššūkius, sąlygojamus vis dar egzistuojančia paribine šokio padėtimi tarp kitų scenos menų padėtimi bendrame kultūros lauke. Small size network (Mažo dydžio tinklas) seminare su kolegomis, kuriančiais spektaklius itin jauniems 0-6 metų amžiaus žiūrovams, analizavome, kokiais būdais pristatyti tokius išskirtinius spektaklius, kaip tinkamai komunikuoti taisykles žiūrovams ir kokie iššūkiai kyla siekiant šių tikslų. Ukrainos ASSITEJ centro seminare dalijomės patirtimis kaip įgyvendinti kultūrinę pasiūlą vaikams ir jaunimui karo ir krizių atveju. International inclusive arts network (Tarptautinis įtraukaus meno tinklas) savo seminare kvietė diskutuoti apie scenos meno įtraukumą ir prieinamumą jaunajai auditorijai su negalia. Šiame seminare aš pristačiau savo sukurtų įtraukių spektaklių principus ir bendrai įtraukių spektaklių situaciją Lietuvoje. Dalyvavimas Artistic encounters (Meniniai susibūirmai) sesijose analizavome kultūrinės įvairovės ir teisingumo aspektus pasauliniame kontekste.
Iš matytų spektaklių norėčiau išskirti spektaklį „Pingvinas“, sukurtą tarptautinės komandos – aktoriaus iš Sirijos Hamzeh Al Hussien ir britų režisierės Amy Golding, pasakojantį autobiografinę aktoriaus istoriją apie jo, kaip jaunuolio su negalia, kelionę iš pabėgėlių stovyklos Sirijoje į tarptautinę teatro sceną. Scenoje matyti aktorių su negalia jautriai ir išradingai judesiu ir žodžiu perteikiantį savo patirtis nedažnai tenka matyti, todėl tokio spektaklio buvimas festivalio programoje suteikia galimybę plačiau matyti seminaruose aptariamus įtraukumo ir atstovavimo klausimus.
Dėkoju Lietuvos kultūros tarybai už suteiktą mobilumo stipendiją, įgalinusią mane dalyvauti šiame svarbiame renginyje ir atstovauti Lietuvos scenos meną jaunajai auditorijai.
Dr. Birutė Banevičiūtė
Choreografė, šokio pedagogė
ASITEŽO Valdybos pirmininkė